15 ianuarie- Ziua lui Eminescu: 172 de ani de la nașterea celui mai mare poet român.

15.01.2022

Preșcolarii și elevii ciclului primar și gimnazial, împreună cu profesorii lor, îl omagiază astăzi pe Mihai Eminescu, poetul nostru național. Copiii au cântat pe versuri ale poetului, au recitat, au desenat / colorat simboluri din textele lirice ale acestuia. În cadrul proiectului cu biblioteca din comună, elevii din ciclul primar din Săsar au sărbătorit la bibliotecă, unde au decriptat semnificații ale operei eminesciene.De asemenea, preșcolarii de la Grădinița din Mocira au participat cu desene cu tematică eminesciană la expoziția organizată la Biblioteca Județeană Petre Dulfu din Baia Mare. Felicitări tuturor pentru activități!La mulți ani, Eminescu!